Login

Gala Day 2008

winning gala programme design by p7 pupil ryan aitken

Winning Gala programme cover design by Ryan Aitken.

To read a report and view a slideshow of all the pictures from the Gala Day, click
HERE

Words by Ross Thomson and pictures by Lindsay Addison are the Copyright of the Carluke and Lanark Gazette.

2008 Gala Day Committee

Chairperson - Kevin Chapman
Vice-Chair - Peter Smith
Treasurer - Gillian Mitchell
Secretary - Diane Taylor

Committee Members

Bonnie Muir
Hazel Ramage
John Gold
Lindsay-Anne Marshall
Hazel Moule


The Gala committee would like to thank the volunteers who helped make this year's event a success and would urge anyone who could give up their time to help next year to contact the committee.


Gala Week Events Results were as follows:

Quiz Night: 1. Ian, Cath, Lesley Tweedie and Dollina Galbraith. Booby, Clare Docherty, Richard Smith, Niki Curley and Michele Burnside.
Superteams: 1. Jarnie Gatti, Ebony Welsh, David Lees, Caitlin Little, Scott McConnell, Safron Graham; 2. Glen Taylor, Ruth Elliot, Aaron Hilson, Angela Thorpe, Craig Connor, Afton Welsh; 3. Robert Taylor, Sarah Ramage, Jamie Cook, Rachel Cowan, Sandy Muir, Gina Girvan.
Village Walk: 1. Eleanor Taylor and Helen Munro.
Football 5-a-side: 1. Jamie Gatti, Ryan Aitken, Glen Taylor, Arron Hilson, Rhegan Chapman; 2. Elliot Smith. Bobby: Ramage, Craig Connor, Brian Regan, Sandy Muir.
Netball: 1. Misjah Graham, Rebecca Frame, Caitlin Little, Emma Muir, Sarah Ramage, Melanie Morris, Kelsey Beck; 2. Ashleigh Mitchell, Rachel Cowan, Ruth Elliot, Alison Donnan, Kara Gemmell, Angela Thorpe, Megan Little.

Gala Day Results were as follows:

Fancy Dress - The Blackwood Court Cup, Primary School & Under
1. Smarties, Angela and Melanie
2. Queen of Hearts, lona Robertson
3. Peppa Pig, Jamie Lee. Over 16's: Senor Wullie, Billy Crawford
Overall winner: Smarties
Best Decorated House (in Court) - The Lifestyle Shield
1. Queen Kelsey Beck
2 (equal) Maid Ellie and Maid Ruth
Best comedy float - The Hugh Waugh Salver
1. The Masons with Still Game, The Clansman
2. A. Morrow & Co., Allo Allo
3. Pirates, Liz Syme
Best decorated float - Ramage Brothers Shield
1. Happy Halloween, Fiona Morrison
2. Pharaoh Time, Hazel and Lyndseyanne
3. Out of This World, Hazel Thomson.
Best pageant - Country Club Cup
1. Pink Ladies, Sarah, Emma, Elfi, Caitlin, Megan and Misjah
2. Together, Batman and Robin, Bo Selecta, Stevie Griffin
Best float overall - The Scrogton Shield
Happy Halloween, Fiona Morrison.


2008 Gala Court


Queen - Kelsey Beck
Champion - David Lees
Ladies in Waiting - Courtney Jones and Ruth Elliot
Senior Maids - Grace Gavin and Aston Welch
Junior Maids - Ellie Smith and Morgan Jamieson
Pages - Bryn Bridges and Lewis McLay

Crowning Lady - Miss Lorna Newbigging


Click HERE for link to Gala Court announcement news page item