Login

Gala Day 2007

part of douglas gala 2007 winning programme design by chelsea mitchell
Part of the winning Gala programme design by Chesea Mitchell P7

gala court 2007

Queen - Jodie Chapman
Champion - Scott Goodwin
Ladies in Waiting - Rachel Grainger & Emma Muir
Senior Maids - Robyn Taylor & Leanne Walker
Junior Maids - Lucy Gillan & Lauren Govan
Pages - David McLatchie & Keiran Todd

Crowning Lady - Mrs Margaret Bannatyne.

Gala Week Events Results

Sunday 17th June
(Stable Lake Fun Run 2pm at the (1st) pond.)
Everyone was a winner at the Stable Lake Fun Run/Walk on Sunday completing the 2 laps of the pond.

Monday 18th June
Children’s Entertainer ‘Mr Magic’
St. Brides Centre at 7pm (under 7’s only)

Football at Crabtree Park
Primary 2 - 7 children starting at 7pm

Tuesday 19th June
Adult Quiz at the Country Club at 7pm
Winners - Diane’s Boyz – David McQueen, Chippy Bell, Maureen Edgar and Gillian Millar.  

Children’s Disco’s
Douglas Primary School
Primary 1 - 3 children between 7 - 8pm
Primary 4 - 7 children between 8 - 9pm

Wednesday 20th June
(Superteams at Douglas Primary School starting at 7pm)
1st Holland – Scott Goodwin, Tammy Chapman, Kieran MacLaine, Caitlyn Mair, Bobby Ramage and Rebecca Frame
2nd Argentina – Ross Broadfoot, Jodie Chapman, Scott McConnell, Sarah Ramage, Angela Thorpe, Robert Borthwick
3rd Brazil – Callum Hilson, Charlotte Frame, Ryan Aitken, Alison Donnan, Jamie Cook, Ruth Elliot.  

Thursday 21st June
(Football and netball at Douglas Primary School starting at 7pm )
5-a-sides Football Winners - Spain: Callum Hilson, Johnathan Halliday, Jordan Struthers, Nicky Grant and Robert Borthwick, Runners Up - France: Connor Nohar, Ryan Aitken, Glen Taylor, Jamie Cook, Bobby Ramage.

Netball Winners - Jodie Chapman, Chelsea Mitchell, Melanie Morris, Kelsey Beck, Megan Little, Ruth Elliot and Rebecca Frame.
Runners Up - Kimberley Smith, Natalie Syme, Caitlyn Mair, Misjah Graham, Ashleigh Mitchell, Emma Muir and Caitlin Little.

(Village Walk starting at the lower end of Main Street at what was previously the Legion Hall setting out at 7pm.)
Village Walk Winners - Carol Frame, Eva Smith and Lesley McColl. Booby Prize – Kimberly Donnan, Shauna Beck and Kirsty Peirman. 

Saturday 23rd June
(GALA DAY - Judging at 10.30am - Procession starts 11.30am (approx’) - Crowning Ceremony at Crabtree Park 1.00pm)
Best Pageant The Country Club Cup
1st Steptoe & Son

steptoe and son

2nd The Turtles

ninja tutles, craig david and kes

Best Decorated House The Cross Keys Cup Out with The Court - 1st Nature Watch, Amy, Grace & Iain Gavin, 2nd Football, Springhill Street Kids.

Best Decorated House in The Court - 1st Wizard of Oz – Emma Muir, 2nd Pit Stop Kieran Todd, 3rd F1 Scott Goodwin

Best Comedy Float The Hugh Waugh Salver
1st Dancing On Ice,

dancing on ice

2nd Austin Powers

austin powers

Best Decorated Float Ramage Brothers Shield -
1st Rock n Roll

rock ...

2nd Wild Wild Douglas West

wild wild 'douglas' west

3rd Pirates on Parade

petit pirates on parade

Best overall Float The Scrogton Shield - Rock n Roll.

...and roll

Fancy Dress Blackwood Court Cup Under 12’s
1st Off to see The Wizard

off to see the wizard of oz

2nd Weather Girl

weather girl

3rd Cheerleaders

cheerleaders

Fancy Dress Over 16’s
1st The Nuns

nuns and their habits

Best overall in the fancy dress - Wizard of Oz.

The committee would like to thank all the volunteers who helped during the week and on the gala day itself without these people’s efforts we would never have managed to achieve such a successful event. The Gala Day AGM will be held in St. Bride’s Centre on Wednesday 29th August and anyone who would like to help to organise next year’s event should come along at 7pm.

A purse was found in the park on Saturday please contact Diane Taylor on 851835.

Douglas Gala Queen & Court

2007 Gala Day Committee

Chairperson - Kevin Chapman
Vice-chair - Peter Smith
Treasurer - Gillian Mitchell
Secretary - Diane Taylor

Contact the committe at the following -
01555 851835 or 851362
or 07970550365

Committee
Bonnie Muir
Hazel Ramage
John Gold
Donna Keenan
Barbara Beck
Queen Jodie Chapman
Queen Jodie Chapman
Crowning Moment
Crowning Moment
Queen Jodie Chapman and Crowning Lady Margaret Bannatyne
American Idols
American Idols
Chicken Licken
Chicken Licken
Regiment of Scouts
Regiment of Scouts
Crowning spectators
Crowning spectators
Spiderman
Spiderman
Wild Douglas West
Wild Douglas West
Coalburn IOR Pipe Band
Coalburn IOR Pipe Band
Coalburn Silver Band
Coalburn Silver Band
Chicken Licken Kids
Chicken Licken Kids
Idols of America
Idols of America